Despre fisierele de localizare in limba romana

Discuţii libere referitoare la forumul phpBB şi comunitatea phpBB Romania.
Reguli forum
Aveti o problema si vreti sa primiti ajutor? Click aici ! Nu uitati si de regulamentul forumului !
Scrie răspuns
mihaitza
Fost coleg
Fost coleg
Versiune: 3.0.5
MOD: Nu
Server: Windows
Nivel phpBB: Experimentat

Despre fisierele de localizare in limba romana

Mesaj de mihaitza » 13-Ian-2003, 22:44:18

Dupa cum aţi putea vedea în http://www.emma.ro/forum/ (nu fac reclamă :lol: ) am modificat stringul de FAQ în Întrebări frecvente. Cred că ar fi util pentru că nu chiar toată lumea ştie ce înseamnă FAQ.

[edit="flowers"]Subiect unit cu altul care dezbate aceeaşi problemă.[/edit]

mihaitza
Fost coleg
Fost coleg

O mica greseala

Mesaj de mihaitza » 13-Ian-2003, 23:36:27

in lang_main.php la linia 680 :

$lang['Group_Control_Panel'] = 'Panoul de control al gupurilor'; unde cred ca ar fi fost corect
$lang['Group_Control_Panel'] = 'Panoul de control al grupurilor';

Multumesc! :oops:

bogdan
Administrator
Administrator
Versiune: 3.0.11
MOD: Da
Server: UNIX/Linux
Nivel php: Mediu

Mesaj de bogdan » 14-Ian-2003, 09:42:34

Multumim si noi !

Am actualizat fisierele de download 8)

mihaitza
Fost coleg
Fost coleg

Mesaj de mihaitza » 14-Ian-2003, 21:49:59

In linia 45 a lang_main.php se gaseste

$lang['TRANSLATION_INFO'] = 'Varianta în limba român&atilde;: <a href="http://members.lycos.co.uk/rophpbb">Romanian phpBB online community</a>

Toate bune si frumoase numai ca este cu diacritice romanesti si la versiunea fara diacritice..

--
Un sfat: Gasiti si voi un host normal pentru acest forum pentru ca altfel pierdeti clienti. Astazi de-abia acum am reusit sa intru. Ba ca nu sunt bune fisierele ba ca una ba ca alta.

bogdan
Administrator
Administrator

Mesaj de bogdan » 15-Ian-2003, 10:25:03

multumim pentru sesizare ... s-a rezolvat ... am facut modificarea si am actualizat si fisierele pe site !
mihaitza scrie:Un sfat: Gasiti si voi un host normal pentru acest forum pentru ca altfel pierdeti clienti. Astazi de-abia acum am reusit sa intru. Ba ca nu sunt bune fisierele ba ca una ba ca alta.
Incercam sa gasim .... dar deocamdata e bine si asa (macar merge tot timpul .... comparativ cu - un exemplu - as.ro).
Noi nu pierdem clienti ... eventual vizitatori :wink: (nu facem vanzare) si oricum traducerea e si pe site-ul oficial phpbb (nu chiar ultima versiune...) :idea:

Christa
Junior
Junior
Nivel phpBB: Mediu

merci ...

Mesaj de Christa » 15-Ian-2003, 12:29:55

... mai intai de instiintarea despre actualizarea traducerilor, bogdan :)
Scuze, ceva imi scapase la propunerile de data trecuta. 'Iconite emotive' e cam proastra ca traducere :) Ca 'iconitele' nu au nimic in comun cu icoanele de la biserica ... Cineva gasise o traducere care mi se pare destul de potrivita, si anume 'pictograme emotionale', daca nu ma insel. De asta ce zici?
Ce inca nu imi place este termenul 'lipicios' (parca asa fusese tradus :)), dar acolo inca nu am gasit traducere potrivita ... Cateva sugestii fusesera 'In prim plan', 'In evidenta', 'Anunt important', dar nici una nu nimereste bine sensul. In orice caz, lipicios in nici un caz :)

Daca imi mai amintesc ceva, mai scriu ...

Christa

bogdan
Administrator
Administrator

da

Mesaj de bogdan » 15-Ian-2003, 12:43:08

Emoticons:
- Iconite emotive - intradevar cam fortata traducerea
- Pictograme emotionale - termen destul de complicat si ... lung (parerea mea...)

Oare nu exista un sinonim mai bun in romana ? Sa cerem ajutorul si celorlalti membrii .... pentru Emoticons dar si pentru Sticky ...

Asteptam sugestii ... :idea:

Christa
Junior
Junior

Re: da

Mesaj de Christa » 15-Ian-2003, 15:01:13

bogdan scrie:Emoticons:
- Iconite emotive - intradevar cam fortata traducerea
- Pictograme emotionale - termen destul de complicat si ... lung (parerea mea...)

Oare nu exista un sinonim mai bun in romana ? Sa cerem ajutorul si celorlalti membrii .... pentru Emoticons dar si pentru Sticky ...
In cazul asta ma tem ca un dictionar de sinonime (pe care si asa nu il am :cry:) nu ar ajuta ...

Zambete nu corespunde 100%, ca sunt si fete (fetze) triste etc., si grimase mi se pare ... nu stiu cum. Poate doar 'simboluri'? Ce nu inteleg este de ce la 'alte iconite emotive' se repeta majoritatea celor care si asa sunt pe prima pagina. Stiu ca nu e 'vina' voastra :), dar poate totusi stie cineva raspunsul.

bogdan
Administrator
Administrator

Mesaj de bogdan » 15-Ian-2003, 15:14:34

Christa scrie:Ce nu inteleg este de ce la 'alte iconite emotive' se repeta majoritatea celor care si asa sunt pe prima pagina.
Cred ca motivul este urmatorul: administratorul forumului poate sa introduca mult mai multe iconite decat sunt default... acum in plus fata de prima pagina sunt doar cateva, dar gandeste-te daca ar mai fii in plus inca 30 sau 40 de astfel de "iconite"... :wink:

Christa
Junior
Junior

Mesaj de Christa » 15-Ian-2003, 15:41:37

bogdan scrie: Cred ca motivul este urmatorul: administratorul forumului poate sa introduca mult mai multe iconite decat sunt default... acum in plus fata de prima pagina sunt doar cateva, dar gandeste-te daca ar mai fii in plus inca 30 sau 40 de astfel de "iconite"... :wink:
Da bine, aia e ok, dar pe pagina care se deschide in plus ajungeau daca erau trecute cele care nu incap pe prima pagina, nu era necesar sa le repete, la aia ma refeream :) Stii cumva unde se poate modifica asta? Eu inca nu am apucat sa instalez forul (am vrut sa instalez asa unul de test), dar cand il instalez as vrea sa modific la mine de ex. treaba asta.

Si am inca o intrebare ... am tot cautat locul unde sa o pun si nu am gasit inca, asa ca o fac aic: Se poate schimba undeva si textul din butoanele astea de mai sus, Quote, Code, List etc.? Daca da, unde? Ca am gasit in fisierul templates\subSilver\admin\page_header.tpl ceva care am crezut ca e locul indicat, insa din pacate m-am inselat, ca modificatul acolo nu a avut nici o influenta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Despre phpBB”